Katolicy.eu

Ks. Jan Dierżoń, wybitny pszczelarz.

 

Jan Dierżoń ur. się 16.01.1811 r.  w Łowkowicach k. Kluczborka, w rodzinie polskich chłopów. Po skończeniu gimnazjum, naukę kontynuował na wydziale teologicznym Uniwersytetu we Wrocławiu. W 1834 r. uzyskał święcenia kapłańskie.

Większość swojego życia spędził w Karłowicach k. Opola. Szybko zasłynął jako pszczelarz. W 1840 r. wynalazł nowy typ ula w kształcie szafki, zaopatrzonej w kilka pięter wąskich wyjmowanych listewek, do których pszczoły przybudowywały plastry. Nowe ule szybko rozpowszechniły się w całej Europie. Od 1845 zaczął publikować w specjalistycznej prasie wyniki swoich długoletnich badań nad życiem pszczół, w których jako pierwszy opisał zjawisko partenogenezy u pszczół. Jego odkrycie spotkało się z gwałtowną krytyką. Dopiero przeprowadzone 50 lat później badania mikroskopowe jaj pszczelich rozstrzygnęły spór na korzyść ks. Jana Dzierżonia. Jego odkrycia przyniosły mu międzynarodową sławę i uznanie czego wyrazem było przyznanie mu przez uniwersytet w Monachium doktoratu „Honoris causa”, powołanie na członka Akademii Przyrodniczej w Jenie. Był członkiem honorowym lub korespondentem wielu towarzystw naukowych m.in. Krakowskiego Towarzystwa Rolniczego i Lwowskiego Towarzystwa Gospodarczego. Posiadał wiele odznaczeń od rządów różnych krajów.

Ks. Jan Dierżoń zmarł 29.10.1906 r. w Łowkowicach. Na umieszczonej tam w 1931 r. tablicy pamiątkowej nazwano ks. Dzierżonia największym pszczelarzem i badaczem pszczół wszystkich czasów i narodów. Dla uczczenia jego pamięci miasto Rychbach przemianowano w 1946 r. na Dzierżoniów.