KATOLICY.EU

o. ppłk Józef Jaworski, kapelan w Armii gen. Józefa Hallera.

 

         Józef Jaworski ur. się 8.12.1881 r. w Mogilnie. Jako dziecko wyjechał z rodzicami do USA. Tam, po skończeniu szkoły średniej, podjął pracę jako aptekarz. Gdy miał 19 lat wstąpił do Zgromadzenia Misjonarzy Ducha Świętego. Następnie odbył studia filozoficzne na Uniwersytecie Duquesne w Pittsburghu oraz teologiczne w Seminarium Świętego Ducha w Paryżu. W 1910 r. przyjął we Francji święcenia kapłańskie, po czym powrócił do USA. Tu posługiwał jako wikariusz i katecheta w Pittsburghu.

         1.06.1917 r. o. Jaworski wstąpił do Armii Polskiej organizowanej w USA. Cztery miesiące później został pierwszym kapelanem oddziałów polskich w ośrodku szkoleniowym Niagara on the Lake w Kanadzie. 10.01.1918 r. przybył z oddziałami polskimi do Francji. 3.07.1918 r. został kapelanem 1 pułku strzelców polskich w Armii Polskiej we Francji. Uczestniczył w walkach w Szampanii i Wogezach. Za wykazane wówczas bohaterstwo został odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy. W uzasadnieniu p0rzyznania odznaczenia czytamy: Podczas pobytu 1 pułku strzelców polskich we Francji na odcinku Forestie codziennie odwiedzał swych żołnierzy na pierwszych liniach odprawiał Msze w schronach przy dowództwie kompanii.7 sierpnia 1918 roku pomimo wielkiego niebezpieczeństwa, pod ogniem ckm, dotarł do wysuniętej placówki naszej, dla wspomagania słowem znajdujących się tam żołnierzy, którzy z wdzięcznością przyjęli kapłana pogardzającego dla ich wybawienia widocznym niebezpieczeństwem.

         W 1919 r. o. Jaworski przybył wraz z armią gen. Józefa Hallera do Polski. Jako kapelan 43 pułku strzelców Legionu Bajończyków wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W maju 1920 r. otrzymał urlop. Po czym wyjechał do USA, gdzie propagował „polską pożyczkę państwową”. W lutym 1921 r. powrócił do Polski. W kraju został dziekanem Dowództwa Okręgu Generalnego w Białymstoku, w stopniu starszego kapelana rezerwy.

         W czerwcu 1922 r. o. Jaworski został zdemobilizowany, po czym uzyskał zwolnienie ze Zgromadzenia Misjonarzy Ducha Świętego. Następnie posługiwał w parafii Serca Jezusowego w Poznaniu. W 1923 r. skierowano go do parafii Świętego Wincentego a’ Paulo w Bydgoszczy, gdzie był katechetą w szkole wydziałowej żeńskiej. W 1933 r., w związku z tworzeniem polskiej prowincji Zgromadzenia Misjonarzy Ducha Świętego, ponownie wstąpił do zgromadzenia. Po odbyciu nowicjatu złożył profesję zakonną, a w 1937 roku śluby wieczyste.

W 1938 r. o Jaworski wyjechał do USA. Wybuch II wojny światowej uniemożliwił mu powrót do kraju. Posługiwał w parafii Niepokalanego Serca Maryi w Pittsburghu. W 1946 r. wstąpił do armii USA. Służył jako kapelan w Fort Upton. Po zakończeniu służby wojskowej był rezydentem w parafii „Na Górkach” w Pittsburghu. W 1955 r. przeniósł się do zakładu opiekuńczego przy szpitalu St. Rosario w Cambridge Springs.

 

o. ppłk Józef Jaworski zm. 26.01.1962 r. w Cambridge Springs. Został pochowany na cmentarzu w Pittsburghu.